čtvrtek 24. dubna 2008
Tatarsko-ruská pohostinnost
Mluvíš jako Tatar
Odkud se vzalo toto české přirovnání? Etnonymum „Tatar“ je odvozeno od mongolského kmene Ta – ta, který v 5.století obýval severovýchodní oblasti pouště Gobi a poté, co byl odtud vytlačen národem Kitanů. Odtud pochází ruské slovo „Kitaj“ v českém překladu Čína. Obyvatelstvo žijících u hranic s dnešní Čínou přicházeli do kontaktu s kmenem Kitanů. Kmen Ta-ta byl donucen přesídlit se více na jih a stal se součástí Čingischánovy armády, posléze Mongolské říše. Čingischánova vojska čítala na padesát tisíc vojáků, z toho jen pět tisíc bylo mongolského původu, převážně vyšší důstojníci, zbytek tvořili turkické národy. Pod vedením Čingischánova vnuka Bátúa se kmen Ta-ta společně s dalšími kmeny přesunuli na západ, kde si cestou podmaňovali další turkická etnika. Tato turkická etnika tvořila jádro mongolského vojska při jeho invazi do Evropy ve 13.století, byla nazývána Tata nebo Tatar.
Rusové nazývali všechny kočovníky a příchozí bojovníky jako převážně muslimského vyznání jako Tatary. Byl to právě Bátúa, který vytvořil obrovský státní útvar Zlatá horda, znám také pod názvem Kipčaský chanát. Povolží se stalo jádrem Zlaté hordy, ovládající všechna ruská knížectví. Turkická populace se postupně islamizovala a posunula tak vliv islámské civilizace nejdále na sever v její historii. Rozpad Zlaté hordy vedlo ke vzniku několika chanátů: Kazaňský, Krymský, Astrachaňský a Sibiřský). Po ovládnutí Povolží opět Moskevským
knížectvím, docházelo k nejrůznějším represím u tatarského etnika. Kromě přesidlování do nehostinných oblastí, byla snaha christianizace Tatarů
, z nichž vznikli křesťanští Tataři zvaní jako Krešeni. V Kazaňském chanátu se vykrystalizovala skupina kazaňských Tatarů, kteří jsou potomky Volžských Bulgarů, kteří se usadili ve středním povodí Volhy v 8. století a smísili se s ugrofinskými národy. Díky velkému etnokulturnímu vlivu měla tatarština úlohu sjednocujícího se jazyka. V 19.století se stala základem pro spisovnou tatarštinu. Do roku 1928 byla tatarština zapisována arabským písmem. Po té byla zavedena upravená latinka. V roce 1939 byl na Stalinův příkaz zaveden pravopis na základě upravené azbuky. V rámci panturkického hnutí byla snaha politické reprezentace o zavedení latinky. V současné době ovšem Moskva uznává úřední jazyky jen ty, které jsou zapisovány cyrilicí.
Tatarská vlajka a státní symboly
![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEjU0_WPca5Bpzs6TscbXSgBA1v77q1QleYH9OrklFBBLm23ygY22JuJIgWtxe1_yyQAinO5FGO39U2M1Bydl2nQWPgRCi0lUqcc6drjr2LE9gbzN5IABzQrEJFzE1FwK0AiJCVo2RPBvxFn/s320/vlajka.jpg)
Neoficiální výklad symboliky státní vlajky je rovněž velmi zajímavý – horní zelený pruh reprezentuje Tatary, potažmo muslimské obyvatelstvo, zatímco spodní červený pruh symbolizuje Rusy, respektive křesťany. Proužek bílé barvy symbolizuje mír a přátelství mezi oběma etniky. (přejato z Tatar.cz)
Kreml
Není to jen Moskva, která je hrdá na světově známý Kreml. Co je to vlastně ten kreml? Kreml v ruštině znamená hrad, dřívější význam byl také pevnost. Většinou je to komplex budov a kostelů obehnaný vysokými hradbami. Leží často na kopci poblíž řeky a ve středověku sloužilo jako útočiště před nájezdníky. Kazaňský kreml, stejně tak jako Kreml v Moskvě je na seznam světového dědictví UNESCO.
Návštěva na Ministerstvu mládeže, sportu a turismu Tatarské republiky
středa 23. dubna 2008
Ruské Povolží
![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEgeyJLjs8N35KfjOL7aBxuuSVuRx5_UoUMdPN8cQOpp8QOrUrDzN2g0vdCfGvphEEDseTQ4DPeNCHXmgJE__yNWZ3w5gvP-8jMoYVv44cPb-hKmr54ltw5lNh7N5tcoyvZMEBIA6BAhddIp/s320/RussiaMap-Tatarstan.gif)
Tatarstán – Tatarská republika
úterý 22. dubna 2008
Kazaň město na Volze
Svítí sluníčko, je modré nebe ale fouká studený vítr. Předpověď počasí uváděla, že má celý týden pršet. Kazaň na mě udělala na první pohled relativně dobrý dojem. Po čisté asfaltové ulici jezdila podobná auta jako v Moskvě. Pravda ale je, že žigulíků a vozů Lada zde bylo mnohem více. Vzduch byl oproti Moskvě mnohem čistší. Měli jsme hlad. Vyrazili jsme najít kavárnu, kde bychom mohli posnídat. Během cesty jsme psali zprávu našim novým ruským či tatarským známým, u kterých jsme měli přespat. Nikdy předtím jsme je neviděli a ani neznali. Protože nás bylo osm, rozdělili jsme se malinko netradičně na dva plus šest. Holky měly sraz se svou ubytovávající Laurou v devět hodin večer v parku Gorkého. Já s Market jsme se měli přijet k večeru do ul.Chaleva. Po snídani a drobných nákupech jsme vyrazili s baťohy na zádech na průzkum města. První věc, kterou jsme sháněli, byla zcela logicky mapa města. V jednom ze stánků na hlavní ulici – ulici Baumana - jsme ji koupili za 70 rublů.
V roce 2005 slavila Kazaň tisíc let od svého založení. Kazaň v tatarštině znamená velký kotel. Žije v ní okolo 1,4 milionu obyvatel. V Kazani je 23 mešit a 16 ortodoxních kostelů, jeden luteránský a katolický kostel, synagoga a sbor Adventistů sedmého dne. K tisíciletému výročí město nechalo renovovat ulici Baumana a její pokračování, ulici Petěrburskou, platilo město St. Petěrburg. Na oplátku jednu ulici v St. Petěrburgu platila kazaňská městská kasa. Staré domy byly svrženy a na jejich místech vyrostly nové.
K takovému jubileu bylo ve městě vybudováno i metro. Bohužel není moc hluboko pod zemí a není dobře odizolováno, takže do něho místy teče voda. Není výjimkou, že projdete kolem kýblů, do kterých kape voda ze stropu. Prozatím má metro jen pět stanic. Další se staví. Protože metro jezdí v podstatě jen v centru, máte jistotu, že si sednete. Obyvatelé Kazaně se ho ještě nenaučili využívat. Na každé stanici potkáte dvě trojice či dvojice mladých policistů. Podle mě se spíše podobají klukům navlečeným v uniformách, které jsou podobné těm z první světové války. Když jsem si metro fotil, přišel ke mně jeden z policistů a řekl mi: „Fotit metro je zakázané, tak toho prosím nechte.“ Výzdoba stanic se opravdu povedla. Na jedné ze stanic metra jsou například mozaiky s postavami z tatarských pohádek. Jiná poukazuje na historii města a další je zcela v moderním duchu. Snad metro i přes prosakující vodu ještě chvíli vydrží.
Při procházce po hlavní ulici na vás dýchá pocit, že to tu žije. Například celou sobotu byla ulice plná procházejících se lidí. Nechyběli ani studenti hrající na kytaru, harmoniku či polonahý zpěvák houpající se na židli. Malíři malovali portréty procházejících. Mladší se proháněli na skateboardu a kolečkových bruslích, jiní jezdili na kolech a předváděli různé skoky. Jeden starší pár šel za ruce a oba dva měli bosé nohy. Lidé se oblékají západním stylem. Jen tu a tam je vidět u některého z muslimů na hlavě čepka a u žen šátek. Z obchodů zní hudba a mužský hlas vás láká do nákupního střediska GUM (podobně jako v Moskvě), abyste koupili dárek svým blízkým.